Koncertzāle

teksts muzika

Sabiedriskās kustības "Mans Doms"

KONCERTZĀLES VĒSTNIEKS

mūziķis Jānis Holšteins - Upmanis

Jānis

 

 

 

 

Rīgas Doms jau daudzus gadu simtus ir viena no galvenajām mūzikas norises vietām Rīgā un visā Latvijā. Tā tas ir arī šodien, kad Domā izskan dažādu laikmetu mūzika gan dievkalpojumos, gan regulāros koncertos, priecējot daudzus rīdziniekus un Rīgas viesus un paceļot viņu sirdis tuvāk Dievam. Koncerts Rīgas Domā kļūs par īpašu piedzīvojumu ikvienam klausītājam gan daudzveidīgo programmu dēļ, kuras katru nedēļu piedāvā augstas klases mākslinieki – ērģelnieki, kori un solisti  no Latvijas un ārzemēm, gan arī tāpēc, ka Rīgas Doma ērģeles ir viens no slavenākajiem vēsturiskajiem instrumentiem visā Eiropā un to skanējums paliks atmiņā uz ilgu laiku.

 

 

muuzika

 

Sākot ar 2012. gada februāri ir aizsācies viens no nozīmīgākajiem projekta "Mans Doms" notikumiem - koncertu cikls "Skan Domā". Koncertos uzstāsies, gan atpazīstami Latvijas izpildītāji, gan arī ārvalstu pārstāvji, kuru mūzikas stilu raksturo akustisks un ambient izpildījums. "Skan Domā" mērķis ir daudzveidot Rīgas Domu kā mūzikas centru, saglabājot Rīgas Doma unikālo ērģeļu skanējumu un akadēmiskās mūzikas programmu, vienlaicīgi attīstot arī populārās mūzikas koncertzāli un piesaistot Domam laikmetīgo sabiedrības paaudzi.

 

Grupas "Instrumenti" īpašais nakts koncerts Rīgas Domā.

Grupas "Instrumenti" noslēdzošais nakts koncerts Rīgas Domā 2014. gada 7. decembrī plkst. 22:30, kas bija īpašs veltījums jaunajai Rīgas Doma vitrāžai "Ar degsmi par brīvu Latviju".

Dzejas dienu atklāšanas "Dzejkoncerts".

2014. gada 6. septembrī plkst 21:00 Rīgas Domā ar vērienīgu "Dzejkoncertu" atklāja Dzejas dienas, kurā piedalījās latviešu mūzikas grupa "Sigma" (sastāvā: Jānis Ozoliņš - balss, taustiņinstrumenti; Kaspars Lastovskis - bass; Uģis Eihvalds - sitamie instrumenti) un septiņi ievērojamākie mūsdienu latviešu dzejnieki: Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš, Inga Gaile, Uldis Bērziņš, Anna Auziņa, Arvis Viguls un Artis Ostups. Īpaša žanra iestudējums, kurā vienlīdz liela nozīme vērsta gan lasītajam dzejas tekstam, gan mūzikai.


Amerikāņu dziesminieka Pītera Broderika (Peter Broderick) koncerts, piedaloties "Sinfonietta Rīga" stīgu kvartetam un Emīla Dārziņa jauktajam korim.

2014. gada 18. martā Rīgas Domā notika biedrības „Ascendum” atbalstītā projekta „Mans Doms” organizētais Pītera Broderika (Peter Broderick) koncerts, piedaloties „Sinfonietta Rīga” stīgu kvartetam un Emīla Dārziņa jauktajam korim. Visi ienākumi no nopirktajām koncerta biļetēm tika novirzīti Rīgas Doma jaunās vitrāžas „Ar degsmi par brīvu Latviju” izveidei.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris diriģenta Gunta Kumačeva vadībā un elektroniskās mūzikas mākslinieks ELVI satiksies koncertā "Doma baltās domas"

2013. gada 7. decembrī plkst. 19:00 Rīgas Domu ziemas noskaņās ietērps Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris diriģenta Gunta Kumačeva vadībā un elektroniskās mūzikas mākslinieks ELVI. Koncertā, apvienojot jaunus skaņas eksperimentus un tradicionālas svētku melodijas, klausītājiem būs iespēja dzirdēt pūšamo un sitamo instrumentu skanējumu, kas mijiedarbosies ar elektroniskās mūzikas eksperimentālajām ainavām un vokālu. Koncerta skanējumu papildinās Studenšu Prezidiju Konventa koris diriģentes Daces Bites vadībā, kā arī solisti Marlēna Keine (soprāns) un Arvīds Keinis (bass).


Birutas Ozoliņas un DJ Monsta koncerts

2013. gada 12.oktobrī plkst. 19:00 Doma baznīcas akustiskajā telpā ienāks netradicionāla apvienība – Biruta Ozoliņa un DJ Monsta. Kopdarbojoties, viņi ļaus šajā koncertā satikties tautas mūzikas plūdumam un mūsdienīgām, novatoriskām ritma spēlēm. Tā būs atmosfēriski piepildīta skaņa, kas, glabājot tradicionālās mūzikas izteiksmes izjūtu, mīsies ar valdzinošu, mūsdienīgas dvesmas skanējumu.


"Latvian Voices" koncerts "Rūtoj.."

2013. gada 28. maijā plkst. 19:00 Rīgas Domā notiks vokālās grupas "Latvian Voices" koncerts "Rūtoj..".  Tautasdziesma ir latviešu tautas lielākais kultūrvēsturiskais mantojums un vērtība, kas iedvesmojusi a cappella vokālo grupu "Latvian Voices" aranžēt tautas melodijas, kā arī komponēt oriģināldziesmas ar tautas vārdiem. Apvienojot klasisko ar tradicionālo tautas dziedāšanu, kā arī mūsdienu pop un džeza mūzikas intonācijas, vokālā grupa ir izveidojusi sev raksturīgu dziedāšanas manieri un stilu, kas papildināts ar horeogrāfiju un telpas akustiskajām iespējām. Koncertā "Rūtoj..", Latvian Voices klausītājiem piedāvās unikālu pirmatskaņojumu Lauras Jēkabsones "Etnos Mesai", kas blakus dziedāšanai paspilgtināts ar Laimas Jansones kokles spēles improvizāciju, "body percussion" un horeogrāfiju.

MANS DOMS koncerts LATVIAN VOICES A3 1-01

Kaspars Zemītis, "Eklektika"

2013. gada 30. aprīlī Rīgas Domā viens no izcilākajiem akustiskās ģitāras meistariem Kaspars Zemītis aicina uz solo koncertu "Eklektika". Tā būs dažādu gadsimtu mūzika ģitāras interpretācijā. Bahs un tautas dziesma, tango un Maikls Džeksons, Emīla Dārziņa melanholiskais valsis uz sešām ģitāras stīgām. Ģitāras eklektika. Sešu stīgu eklektika. Koncertā piedalās: Renārs Kaupers, Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", Sinfonietta Rīga stīgu kvartets.

zemiitis

Jēkaba Nīmaņa un Maksima Šenteļeva koncerts "Lietas, kuras iedvesmo, un lietas"

2013. gada 19. martā Rīgas Domā uzstājās mūziķis Jēkabs Nīmanis ar koncertprogrammu "Lietas, kuras iedvesmo un lietas". Koncertā piedalījās arī skaņu mākslinieks un fonogrāfs Maksims Šenteļevs, piānists Uģis Krišjānis un "Swedbank" koris diriģenta Artūra Ancāna vadībā.. Koncertā Nīmanis atskatījās uz saviem radošās dzīves notikumiem, atskaņojot savas kompozīcijas telpā ar izaicinošu akustiku – Rīgas Domā. Līdzās mūzikai no izrādēm ("Voiceks", "4est" un "Partitūra Ekosistēmai") koncertā Nīmanis piedāvāja arī elektroakustiskās kompozīcijas, piemēram, skaņu instalāciju, kas radīta Žaņa Lipkes Memoriālam, bet Masksima Šenteļeva veidotā skaņu pasaule radīja vēl vienu dimensiju telpai un mūzikai.

nimanis

 

"Sus Dungo" koncerts "Leduspuķē"

2013. gada 19. februārī ar instrumentālu polifoniju Rīgas Domu piepildīja meiteņu apvienība "Sus Dungo". Koncerts "Leduspuķē" bija īpašs veltījums ziemas skaistumam. "Sus Dungo" ir neatkārtojams dārgums latviešu neatkarīgajā mūzikā, sauktas par "indie popa fejām", astoņas jaunas dāmas ar plašu instrumentu klāstu, ieskaitot akordeonu, bandžo, ukuleli, flautu, metalofonu un arfu, meitenīgi dzidrām balsīm, kas atstāj neizdzēšamu iespaidu un jūtīgu skatuves tēlu.

sus

 

Barikāžu atceres dienai veltīts koncerts "Skaņu vitrāžas"

2013. gada 20 janvārī notika koncerts "Skaņu vitrāžas", kura dalībnieki veidoja krāsainas skaņu vitrāžas jeb muzikālas paralēles ar patlaban notiekošo ziedojumu akciju, kuras mērķis ir savākt līdzekļus jaunai vitrāžai Rīgas Doma Marijas kapelā, kas atrodas pie katedrāles ziemeļu sienas ar skatu uz Doma laukumu. Vitrāžas moto – “Ar degsmi par brīvu Latviju”. Vitrāžas mets veidots, godinot barikāžu dienu dalībniekus un notikumus, un tā autors ir arhitekts Krišs Zilgalvis.

Skaņu vitrāžas veidoja: Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais, piedalās Māris Jēkabsons, duduks; Goran Gora, ģitāra, balss, Valters Sprūdžs, basģitāra, Mārtiņš Miļevskis, sitaminstrumenti, Ernests Mediņš, perkusijas, metalofons, Kate Pāvula, balss, vijole, Uģis Krišjānis, klavieres; Andris Ābelīte, trompete, Vairis Nartišs, trombons, Artūrs Kutepovs, ģitāra; Alise Jokste, balss, ģitāra; Ieva Parša, balss, Kaspars Zemītis, ģitāra, mandolīna, Renārs Kaupers, balss, ģitāra;  Kristīne Kārkle–Puriņa, balss, vijole, Artis Orubs, sitaminstrumenti, Jānis Stafeckis, kontrabass, Raimonds Tiguls, klavieres, hangs, Diāna Jaunzeme, ērģeles, Rīgas kamerkoris Ave Sol, mākslinieciskais vadītājs Uldis Kokars; stāstnieki – Gundars Grasbergs, Orests Silabriedis.

Barikades INFO

 

Ziemassvētku konverts "Doma baltās domas"

2012. gada 9.decembrī Rīgas Domā notika Ziemassvētku labdarības koncerts "Doma baltās domas". Mūziķi izdziedāja un izstāstīja savus īpašos Ziemassvētku stāstus, tādējādi dodot savu ieguldījums Rīgas Doma vitrāžas izveidē.  Savas dziesmas un Ziemassvētku stāstus klausītājiem dāvināja Goran Gora, Art & Valt, The Sound Poets, Kārlis Kazāks, Jānis Stībelis, Alise Joste, Rolands Ūdris un Ilona Balode, Linda Leen, Anete, Aija Andrejeva, Diāna Jaunzeme (ērģeles), koris Juventus, Māris Subačs (performance), Olga Žitluhina (deja), Anna Auziņa (dzeja) u.c.

MANS-DOMS-xmas-2012

 

Anete, koncerts "Tik daudz"

2012. gada 30. oktobrī Rīgas Domu ar sava debijas albuma programmu "Tik daudz" pieskandināja latviešu dziesminieces Anetes eņģeļa balss. Koncerts bija Anetes un sabiedriskās kustības "Mans Doms" veltījums ikvienam, kam tuvi patiesas mīlestības meklējumi.

MANS DOMS koncerts ANETE A3-03

 

Raimonds Tiguls, "Ar domu par ziemeļu skaņu"

2012. gada 5. jūnijā, Rīgas Domā notika latviešu ambientās un elektroakustiskās mūzikas autora Raimonda Tiguļa koncerts "Ar Domu par ziemeļu skaņu". Koncertā, kurā atskaņoja mūziķa jaunā albuma "slands" darbus, bija dzirdamas ziemeļnieku un pašmāju valodas bagātības – senās formas un dialekti, kas nereti bijuši iedvesmas avots citām radošām izpausmēm, tostarp mūzikā. Ne tikai sajūtas, bet daļēji arī muzikālo materiālu jaunajam albumam Raimonds Tiguls guvis pirms pieciem gadiem aizsāktajos ceļojumos uz Īslandi un Gotlandi, kur apzināti vai pavisam nejauši sastaptie mūziķi kļuvuši par ieraksta būtiskāko elementu.  "Ar Domu par ziemeļu skaņu" vienkopus skanēja gan Steindora Andersena (Steindor Andersen) izkoptā islandiešu dziedruna ‘rímur’, kuras savdabību paspilgtināja komponista Hilmara Orna Hilmarsona (Hilmar Örn Hilmarsson) radītās kompozīcijas, gan gotlandiešu ‘gutamål’ dialekts, kas Raimonda Tigula darbos ieskanas dziesminieces Gertrūdes Jākobsones (Gertrud Jakobsson) balsī. "

tiguls web doms

 

Koncerts "Ar domu par rītdienu"

2012. gada 3. maijā, Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienas priekšvakarā, sabiedriskā kustība "Mans Doms" kopā ar mūziķiem Goranu Goru, Renāru Kauperu, Kārli Kazāku, Intaru Busuli, Aneti Kozlovsku, grupām "Triānas Parks", "Astro’n’out", "The Sound Poets", "Dagamba", "Otra Puse" un citiem māksliniekiem Doma laukumā rīkoja koncertuzvedumu "Ar Domu par rītdienu". Koncertam bija izvēlēts īpašs formāts – mūziķi dziedāja ne tikai savas, bet arī pašu aranžētas, taču visiem labi zināmas dziesmas no astoņdesmitajiem un deviņdesmitajiem gadiem. Gan mūziķi, gan pasākuma režisors Kaspars Zvīgulis saka, ka šai jābūt citādākai Atmodas piemiņai – ar cieņu pret cilvēkiem, kas piedalījās Atmodas laika notikumos un ar domu par Latvijas nākotni.

IMG 1744

 

Goran Gora, "Hold Me Close When It Comes"

Koncertu cikls "Skan Domā" atklāts 2012. gada 21.februārī, izskanot koncertzāles vēstnieka Jāņa Holšteina-Upmaņa jeb Goran Gora trešā studijas albuma "Hold Me Close When It Comes" koncertatskaņojumam. Goran Gora albums "Hold Me Close When It Comes" no iepriekšējiem dziesminieka albumiem atšķiras ar akustisko, mierīgo noskaņu, nezaudējot raksturīgo dinamiku. Daļa dziesminieka klausītāju šo albumu jau nodēvējuši par mūziķa labāko veikumu. Tā kā jaunā albuma materiāls, salīdzinājumā ar mūziķa līdzšinējo daiļradi, ir muzikāli trauslāks un pieklusinātāks, dziesminieks izvēlējies albuma pirmo koncertatskaņojumu veikt tieši Rīgas Doma baznīcā.

 MG 9001

 

twitter

Seko mums twitter »

arDomuSirdi