"Ar degsmi par brīvu Latviju"

Rīgas Doma Marijas kapelas jaunā vitrāža ir gatava un gaida ievietošanu

1991. gada barikāžu laikam veltītā vitrāža “Ar degsmi par brīvu Latviju” ir gatava un gaida brīdi, kad pilnā sastāvā septiņu metru augstumā varēs mirdzēt Rīgas Doma Marijas kapelā, iepretim Doma laukumam.


Šobrīd vitrāža “Ar degsmi par brīvu Latviju”, kas tapusi pateicoties biedrības “Ascendum” un Rīgas Doma organizētajai sabiedriskajai kustībai “Mans Doms”, ir gatava un gaida savu ievietošanu Rīgas Doma Marijas kapelas logā, iepretim Doma laukumam. 1991. gada barikādēm veltīto mākslas darba ansambli veido deviņi atsevišķi, ar īpašu simbolisku nozīmi apveltīti elementi. Četri no šiem elementiem jau šobrīd ir ievietoti Marijas kapelas logā – divi no tiem attēlo trīs zvaigznes un simbolizē pirmo un otro tautas atmodu, bet atlikušie, nesot Lilijas ziedu, simbolizē Ziemassvētkus un Lieldienas. Tā kā ievietošanas process nerit tik raiti, kā bija iecerēts, un arī laikapstākļi šobrīd palēnina tempu, atlikušo lielformāta stikla skulptūras elementu ievietošana ir ieilgusi, tomēr plānots, ka jau drīzumā Marijas kapelu rotās arī tie – vitrāžas centrālā lode un četras lielās loga ailas, kas katra veltīta vienam no Latvijas novadiem.

Joprojām turpinās darbs pie sarežģītākajām un lielākajām vitrāžas detaļām – četrām loga ailēm, kas veido vitrāžas kopējā ansambļa kompozicionālo pamatu. Katra no ailēm ir veltīta vienam no Latvijas novadiem. Līdz šim stikla lietišķās mākslas nozarē profesionāļi nav strādājuši ar stikla detaļām, kas pārsniegtu 3000 kvadrātmilimetru lielu laukumu un būtu biezākas par 10 mm, tāpēc par īpašu izaicinājumu kļuvis jaunās vitrāžas mākslinieciskais risinājums, ko radījis darba koncepcijas autors gaismas arhitekts Krišs Zilgalvis kopā ar Arup kompānijas inženieriem, – izveidot monolītu reljefā veidotu stikla kausējumu, kura augstums ir 4500 mm, bet biezuma vidējā amplitūda ap 90 mm. Lai realizēto šo uzdevumu un kļūtu par pionieriem stikla mākslas nozarē, kas strādā ar lielgabarīta objektiem, ir uzsākts pētniecisks darbs, ne vien pielāgojot jaunbūvējamās lielformāta krāsnis stikla kausēšanai, bet arī veicot izmēģinājuma lējumus sadarbībā ar vadošām Vācijas laboratorijām, kas palīdzēs noteikt optimālo laiku un temperatūru, kurā loga ailes būs jākausē. Lai samazinātu riskus un izstrādātu nepieciešamo stikla kausēšanas tehnoloģiju, Latvijas meistari no AM studio kompānijas konsultējas ar atzītiem nozares līderiem Eiropas valstīs.

Neskatoties uz to, ka sākotnējā iecere bija sagaidīt 1991. gada barikāžu 25. gadadienu ar Rīgas Doma jauno vitrāžu, tomēr iepriecina, ka, lai arī vēlāk nekā paredzēts, vitrāža būs lieliska dāvana barikāžu 25. atceres gadā, jo tiks pasniegta kā Latvijas neatkarības atjaunošanas simbols.

Vairāk par vitrāžu

 

twitter

Seko mums twitter »

arDomuSirdi